Jak správně vybrat koupelnový radiátor (sušák ručníků)
Existuje nešvar, který laik na první pohled nepozná. Jednoduše proto, že věří odborníkovi. Například koupelnový radiátor je nejčastěji umisťován za dveře, přitom z praktického i estetického hlediska by měl být zpravidla umístěn jinde.
Nejčastěji se v koupelně používají topné žebříky, které se připojují podle typu buď běžné teplovodní soustavě, nebo do elektřiny. Mohou být i kombinované. Ty, které můžeme připojit do elektrické sítě, můžeme využít i mimo topnou sezónu. Hodí se to nejen, pokud je zrovna venku větší zima než normálně. Díky nim budeme mít mnohem rychleji vysušené ručníky (v období dešťů, kdy je vysoká vlhkost a schnou mnohem pomaleji).
Při výběru koupelnových otopných těles mějte na paměti, že budou sloužit i k pověšení a sušení ručníků. Proto chtějte typy, které mají o něco delší připojovací spojnice, které dovolí snadnější umístění ručníku.
Vhod mohou přijít i speciálně uskupené příčky nebo integrované háčky a držáky, případně další příslušenství, jako jsou držák šatstva, ručníků, odkládací deska apod.
PŘI KOUPI TOPENÍ DO KOUPELNY VEZMĚTE V ÚVAHU POČET OBYVATEL V DOMÁCNOSTI A TOMU PŘIZPŮSOBTE ROZMĚR. VEZMĚME V ÚVAHU STANDARDNÍ RUČNÍK, TEDY S ROZMĚREM 50 X 100 CM A VYNÁSOBME HO POČTEM OBYVATEL. VEJDOU SE TAM VŠECHNY?
Kam umístit koupelnový radiátor
- V blízkosti vany nebo sprchového koutu. Tak abychom měli při výstupu ručník po ruce.
- Nabízeny jsou designové radiátory – zajímavé tvarem i barvou – nechte je vyniknout na viditelném místě.
- Některé typy můžeme umístit volně do prostoru. Tvoří tak optický předěl v místnosti.
NEZÁVAZNÝ VÝPOČET PRO TEPELNÝ VÝKON KOUPELNOVÉHO RADIÁTORU:
1. Vypočítáme objem vzduch místnosti. To znamená: šířka x dálka x výška místnosti (např. 2 x 2 x 2,8 m), získáme číslo v m3
2. Toto číslo vynásobíme konstantou 45 (11,2 m3 x 45 = 504)
3. Výsledné číslo je minimální tepelný výkon radiátoru pro danou místnost . V našem případě to je 504W, hledáme tedy koupelnový radiátor s výkonem minimálním 500 W.